Telefon Numaramız: 0212 5370735
 
Sağlıklı Ofis Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?
06 Dec

Sağlıklı Ofis Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Posted By: Mobilya Noktası Times Read: 270 Comments: 0

Sağlıklı Ofis Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Vaktimizin büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofislerimiz, bizim sağlığımızı etkileyen mekanların başında geliyor. Hem fiziki hem de manevi sağlığımız için ofislerimizde bir çok şeye dikkat etmemiz gerekiyor. 

Çalışma ortamının sağlıklı olması motivasyonu üretkenliği ve verimliliği üst seviyeye çıkartıyor.  Bunu farkeden yöneticiler bu anlayış ile tasarlanmış ofis tasarımlarını tercih ediyorlar.

İnsanın doğa ile içiçe hissedebildiği ofislerde daha verimli çalışan insanları gören yöneticiler, bu noktada sağlıklık ergonomik ofis koltukları ve sosyalleşme imkanı tanıyan ofis mobilyalarını birlikte kullanıyorlar. İçimizi açan renkler göz yormayan tasarımlar çoğunlukta. Önceden ofis mobilyalarında belli bir standart arayışı yoktur. İş yapma şeklimizin değişmesi ile birlikte ofis çalışanlarının performansı için ofis koltukları ve ofis mobilyaları özenle seçiliyor. Aynı zamanda çalışanların sağlığına zarar vermeyecek malzemelerin seçilmesine özen gösteriyorlar.  

Çalışanların büyük vakitlerini geçirdikleri ofis koltuğu seçimi burada önem arz ediyor. Masa başında çalışmanın getirdiği en büyük sorun iskelet ve kas sisteminde yaşanan problemler. Ergonomik, rahat konforlu olması, kullanılan süngerin ve kumaşın kalitesi bunu etkileyen faktörlerin başında geliyor. Kullanışlı bir ofis masası bunu tamamlayarak istenilen ofis ortamının oluşmasına katkıda bulunuyor. Bunların dıiında ofiste gürültü kirlilğinin önlenmesi ve ofis için havalandırmanın iyi yapılması verimliliği %70 oranında artırmaktadır.

Ofis içindeki sıcaklık değerlerinin normal seviyesde olması gerekmektedir. Ortlama sıcaklığın 21-24 derece arasında olması ideal kabul ediliyor. Bu sıcakların dışındaki sıcaklıklarda çalışanların verimi %10 oranında düşmektedir.

Gün ışığının yeteri kadar girdiği ofisler daha verimli bir ofis çalışma ortamı sunmaktadır.Gün ışığı akşam uyku kalitesini etkilemektedir.

Yeşillenen ofisler, canlı bitkiler stres seviyesini düşüyor. Konsantrasyon seviyesiniv e motivasyonu artırıyor. 

Çalışanların mutluluğunu önemseyen yöneticiler, sağlıklı bir ofis ortamı için bu hususlara dikakt ediyor.

Write Comment